Środowe SPA 2021-05-12

<< Powrót do Strony Głównej Klubu Rewolucji Zdrowia

Z uwagi na prace administracyjne na serwerze wygląd tej strony jest inny niż dotychczas. Po zakończeniu prac wygląd powróci do normalnego stylu. U góry przycisk do powrotu d strony głównej Klubu.

Środowe SPA – 12.05.2021

Praktykowanie wdzięczności to potężne działanie na rzecz zdrowia i szczęścia

Oto treść emaila z tej środy SPA. Jeśli już go przeczytałeś to przejdź niżej do samego artykułu i zadań

Zajrzyj do treści emaila tego środowego SPA – to wstęp do tego artykułu i zadań. >>

Wdzięczność z definicji jest wdzięcznym docenieniem lub uznaniem czegoś, co zostało dla nas zrobione przez osobę, przez samo życie lub dostrzeżone przez siłę wyższą. Jak wyjaśnił Robert Emmons, profesor psychologii i badacz wdzięczności na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, w badaniu z 2013 r. „Wdzięczność ma podwójne znaczenie: doczesne i transcendentne”. Podziękowanie może być aktem. Ale to także uczucie wdzięczności za to, co masz.

Część 1

Słowa mają znaczenie

 1. Nie mów „nie mogę”, mów: „mogę” lub „nie chcę”

Jeśli mówimy, że „nie możemy” czegoś zrobić, nasz mózg szuka dowodów potwierdzających to przekonanie. Mówiąc tak, będziesz myśleć o wszystkich przeszkodach, jakie możesz napotkać, wspominać tylko te sytuacje, w których nie udało Ci się czegoś dokonać. Jeśli pomyślisz, że „możesz” coś zrobić, umysł pomoże Ci odnaleźć wspomnienia chwil, w których coś Ci się udawało zrealizować. Na myśl przyjdzie Ci coraz więcej podpowiedzi, jak osiągnąć to, czego pragniesz. Wszystko to doda Ci energii i zmotywuje Cię do działania. W ten sposób „nie mogę” przekształci się w „mogę”, jeśli tylko będziesz „chciał”.

 • Jeśli wykonywałeś zadania z pierwszej części artykułu, wróć do listy wszystkich swoich lęków, którą wypisałeś. Jeśli nie, stwórz teraz taką.
 • Czy na liście swoich lęków wypisałeś jakiś lęk związany z sytuacją, która czeka Cię w najbliższym czasie? Jeśli tak, spróbuj przypomnieć sobie podobne (w jakimkolwiek aspekcie) sytuacje, w których sobie poradziłeś. Zapisz, w jaki sposób tego dokonałeś. Staraj się znaleźć i wypisać jak najwięcej takich sytuacji.
 1. Nie mów: „spróbuję”, mów: „decyduję się”, „zrobię”.

Jeśli „próbujesz” oznacza to, że zostawiasz sobie pewną furtkę na rezygnację z celu. Nastawiasz się na to, że będzie on trudny do osiągnięcia. W ten sposób przyjmujesz możliwość wycofania się z jego realizacji. Jeśli napotkasz jakąś przeciwność, nie będziesz więc z nią walczyć, bo łatwiejsza stanie się rezygnacja i usprawiedliwiane się słowem „próbowałem”. Jeśli podejdziesz do sprawy bardziej zdecydowanie, trudności staną się dla Ciebie wyzwaniami możliwymi do pokonania a nie barierami, których nie da się przeskoczyć.

 • Przypomnij sobie sytuację, w której napotkałeś jakąś trudność i przez nią zrezygnowałeś z wyznaczonego celu. Jak teraz oceniasz decyzję o rezygnacji z tego celu? Czy z perspektywy czasu potrafisz odnaleźć jakieś rozwiązanie tamtej trudności?
 1. Nie mów: „porażka”, mów: „wynik”, „rezultat”.

Nie ma osoby na świecie, której wszystko by się udawało. Nawet najwięksi doświadczali wielu upadków, aby wejść na samą górę. Słowo „porażka” jest nacechowane negatywnie: zmniejsza motywację, obniża nastrój i sprawia, że ma się ochotę zrezygnować z celu. Zamiast tego użyj słowa „rezultat”. To, że tym razem nie był on pozytywny, nie oznacza, ze przegrałeś. Jedna bitwa, nie świadczy o całej wojnie.

 • Przypomnij sobie, czy kiedyś wydarzyła się jakaś sytuacja, którą w pierwszej chwili uważałeś właśnie za porażę, a po jakimś czasie okazało się, że właściwie wyszedłeś dzięki niej na plus i to co się wtedy wydarzyło, wbrew pozorom doprowadziło do czegoś lepszego? Opisz ją.
 1. Nie mów: ”poświęcam się”, „muszę”, mów: „wybieram”, „chcę”, „nie muszę”.

Jeśli przyjmujesz jakieś zadanie jako dyrektywę, coś co zostało Ci nakazane, zaczynasz szukać wymówek i negatywnych cech tego zadania. Nie znajdujesz też wtedy w sobie aż tyle motywacji, aby wykonać je dobrze. Wykonujesz je na „odwal się”, przez co rezultaty Twoich działań są mniej widoczne, słabsze i nie cieszą Cię tak, jak w przypadku gdybyś robił coś, czego „chcesz”. Jeśli coś robisz, warto się zastanowić „dlaczego”, jakie masz z tego korzyści dla siebie. Warto też znaleźć coś, co Cię w tym działaniu zaciekawi, co wzbudzi Twoje zainteresowanie. Wtedy Twoja motywacja wzrośnie. Jeśli naprawdę nie chcesz wykonywać jakiegoś zadania, naucz się mówić „nie chcę”. Nie zwalaj winy na otoczenie i warunki i nie zmniejszaj własnego poczucia mocy mówiąc „nie mogę”.

 • Przypomnij sobie, czy kiedyś wykonywałeś zadanie, które ktoś Ci z góry nakazał i na początku buntowałeś się przeciw niemu lecz po jakimś czasie okazało się, że w gruncie rzeczy sprawia Ci ono przyjemność.
 1.  Nie mów: „zawsze”, „nigdy”, „nikt” np.: „nikt mnie nie lubi”

Takie określenia automatycznie wzbudzają w ludziach negatywne emocje. Jeśli w kółko będziesz powtarzał ludziom, że „nikt Cię nie lubi”, sami zaczną traktować Cię właśnie w ten sposób. Opieraj się na faktach! Uogólnienia nigdy ich nie stanowią. Zamiast powiedzieć „zawsze” i „nigdy” znajdź konkretne sytuacje, w których dane zjawisko zachodzi. Staraj się też znaleźć wyjątki, które udowadniają, że jednak zdarza się inaczej.

 •  Zastanów się, czy w ostatnim czasie używałeś uogólnień tego typu (np. „nikt mnie nie słucha”). Wypisz je i zamień na opisy konkretnych sytuacji („Janek nie wziął pod uwagę mojego zdania, kiedy chciałem zaprotestować”). Znajdź fakty, które pokazują, że jednak bywa inaczej (Ola wczoraj pochwaliła mój pomysł i chciała abym o nim więcej opowiedział).

Ćwiczenie 1

Obraz siebie ma znaczenie

Wykonaj ćwiczenie:

 1. Usiądź przed lustrem. Spędź przed nim dziesięć minut. Dokładnie przyjrzyj się każdej części swojego ciała. 
 • Wyobraź sobie, że spotykasz siebie samego po raz pierwszy. Co byś o sobie pomyślał? Jakie wrażenie byś odniósł?
 • Zastanów się, jak opisałbyś siebie nieznajomej osobie, aby mogła Cię rozpoznać widząc po raz pierwszy?
 • Zastanów się, co w sobie samym najbardziej lubisz?
 • Pomyśl ,jaka jest Twoja najlepsza cecha?
 • Które swoje cechy chciałbyś wymienić, gdybyś mógł to zrobić i na co?

 • Jak myślisz, co mógłbyś poprawić, aby wywoływać bardziej pozytywne wrażenie?
 • Jaka jest najgorsza cecha Twojego wyglądu?
 • Wyolbrzym ją: wyobraź sobie, że jest ona o wiele bardziej widoczna, o wiele bardziej odpychająca, bardziej niż mogłoby to być możliwe.
 • Wyolbrzym tę cechę do tego stopnia, aż pojawi się w Tobie rozbawienie, spraw aby stała się zabawna. Śmiej się z tego wyobrażenia.

 

Ćwiczenie 2

Pewność siebie ma znaczenie

Kiedy pojawia się lęk lub stres zmniejsza się również nasza pewność siebie, doprowadzając do pogorszenia efektywności podejmowanych przez nas działań. To z kolei jeszcze bardziej zwiększa lęk. Jak przerwać to błędne koło? Najlepszym sposobem jest określenie swoich własnych mocnych stron. Aby to zrobić wykonaj poniższe ćwiczenie:

 1. Opisz ostatnią stresującą sytuację, jaką napotkałeś
 2. Wypisz (w pierwszej osobie) swoje zdolności, zalety i umiejętności (np. jeśli ktoś jest smutny, zazwyczaj potrafię go pocieszyć.)
 3. Wypisz w pierwszej osobie te czynności, w których jesteś lepszy od innych.

4. Zastanów się, jak w ciągu ostatniego roku polepszyłeś swoje umiejętności, jak je ćwiczyłeś, czy udało Ci się w jakimś stopniu stać się w nich lepszym?

5. Opisz kilka celów, które udało Ci się zrealizować.

6. Napisz z jakiego swojego osiągnięcia jesteś najbardziej dumny, które z nich zasługuje na największe uznanie?

7. Postaraj się wszystkie swoje odpowiedzi połączyć w jednym zdaniu opisującym to, jaki jesteś dobry.

8. Staraj się w jakiejś rozmowie pochwalić przed kimś wymawiając to zdanie.

9. Zastanów się, w jakich jeszcze sytuacjach możesz ćwiczyć podkreślanie własnych zalet. Wypisz je.

10. Wróć do podpunktu pierwszego. Zastanów się, czy któryś z tych zasobów i umiejętności wykorzystałeś, i który z nich jeszcze mogłeś wykorzystać w tej stresującej chwili.

Część 2

Jak Totalna Biologia postrzega niską samo-ocenę wartości? Jak własne przekonania i słowa mogą wywoływać konkretne schorzenia?

Oto 2 przykładowe konflikty miejscowej utraty własnej wartości:

 • w skutek wypadku ze złamaniem kości osoba może odbierać siebie, jako niepełnosprawna, niewydolna i bezwartościowa. Przez to przezywa utratę własnej wartości w miejscu złamania, dochodzi do martwicy kości. To może zakłócać między innymi gojenie się złamanej kości.
 • kardiolog zdiagnozował wadę zastawki u pewnego młodego mężczyzny. W skutek tego mężczyzna doznał konfliktu związanego z poczuciem własnej wartości –przestał postrzegać siebie w obrębie serca, jako wartościowy, zdolny czy wydajny. W obrębie żeber nad sercem rozwinęła się u niego martwica kości, która po rozwiązaniu konfliktu, poprzez terapię konfliktu i terapię traumy, stała się bolesna. Po tygodniu mężczyzna przestał skarżyć się na bóle w żebrach.

Poznaj cały dział Totalnej Biologi w Klubie Rewolucji Zdrowia, w tym najnowszy Zbiór 4 – po wejściu na stronę Totalnej Biologii tam właśnie zajrzyj.

Oto Twoje zadania na ten tydzień:

 

Zadanie # 1 – Przeczytaj wpis oraz PDF z zakresu Totalnej Biologi, które znajdziesz w Klubie.

 

Zadanie # 2 – Wykonaj 2 ćwiczenia, które dla Ciebie przygotowałem. Spróbuj zaobserwować, czy zmieniły one coś w Twoim postrzeganiu siebie.

Zadanie # 3 – Napisz w komentarzu jak Ci się udało. Zrób to na naszej facebookowej grupie.

 

Dołącz koniecznie do facebookowej grupy Klubu Rewolucji Zdrowia >> Tam dyskusje, pytania i komentarze.

Rewolucja Zdrowia 2024